דלקת בקרסול

נקע בקרסול אחראי ככל הנראה ל 85 אחוז מכלל הפגיעות בקרסול ונגרם מפציעות במפרקים [1, 2]. הגורמים הרגישים החשובים ביותר הם הימצאות פציעה בקרסול וחומרת הפציעה .

תסמינים של נקע תלויים בכמות הרצועה שנמתחה או נקרעה ובדרך כלל כוללים נפיחות, כאבים וחבורות. הרצועות הנפוצות ביותר שנפגעו מנקעים בקרסול הן גידים, כיבים, דלקת בגידים, קוליטיס כיבית ואוסטאוארטריטיס. דלקת מפרקים בקרסול יכולה לפגוע בכל אחת משלוש העצמות המרכיבות את הקרסול.

אם אתם חווים חבורות או רגישות קשות ואינכם יכולים ללכת ללא כאבים חזקים בקרסול, עליכם לבצע צילום רנטגן ולפנות לרופא.

ראומטולוג יקבע תחילה את הגורם לכאביו של המטופל על ידי קביעתו האם מדובר בדלקת מפרקים (סינוביטיס אמיתית) או בעצם דלקת בגידים, אשר נקראת דלקת גידים (לעיתים נקראת גם דלקת בגידים). אם דלקת מפרקים בקרסול היא חלק ממחלה מערכתית, ניתן להשתמש בבדיקות דם כדי לאבחן אותה. בדיקות אחרות שיכולות להעריך סוגים אחרים של דלקת פרקים העלולה לגרום לכאבים בקרסול, כמו למשל בדיקת דם המודדת נוגדנים דלקתיים כדי לשלול דלקת פרקים דלקתית, או בדיקה לחשד לצנית.

במקרה של פגיעה מוקדמת בקרסול הקדמי, בדיקת MRI יכולה להראות נפיחות סביב בהונות הרגליים והקרסוליים. יש לבחון את הקרסול באופן קבוע בכדי לבדוק סימני דלקת כגון נפיחות, רגישות, כאב או נפיחות בגידים ורצועות וכאבים במפרקים.

אם יש לך פציעה בקרסול או ברגל ויש לך כאבים, חולשה או חוסר יציבות, מומחה כף רגל וקרסול אורתופדי של HonorHealth יכול לעזור. מאחר ונקעים תכופים הם מקור להיווצרות דורבן עצם, פעילות גופנית עשויה להועיל לייצוב הקרסול ולהימנעות מנקעים.

בשלבים המוקדמים של דלקת מפרקים בקרסול, תיקון ארתרוסקופי של הקרסול מועיל במקרים של דלקת מפרקים מוגבלת בקרסול. בדומה לירכיים וברכיים, השורה הראשונה של תרופות לדלקת פרקים היא קרסוליים דומים לאלה של ירכיים או ברכיים. אם דלקת פרקים מתקדמת, ניתן להשתמש בשילוב של תרופות לאוסטיאוארתריטיס (למשל איבופרופן, סטרואידים או תרופות נוגדות דלקת).

תלוי באופי ובחומרת הפציעה, ניתן לטפל בדלקת באורתופדיה בשילוב של תרופות לאוסטיאוארתריטיס (למשל איבופרופן, סטרואידים או תרופות נוגדות דלקת).

אם אתם נוטלים סטרואידים או תרופות נוגדות דלקת לדיכוי קרסול נקע, עליכם לדעת אילו חלקים במסלול הדלקתי יש לחזק או ליטול בשלבים שונים של המחלה. אם יש לך או היו לך כאבים בקרסול, חשוב להבין איזה סוג של דלקת פרקים זה יכול לגרום. ניתן לטפל בסוגים מסוימים של דלקת מפרקים ניוונית באמצעות תרופות וטיפולים מאוד ספציפיים, ואחרים לא. דלקת מפרקים בקרסול יכולה להופיע כתוצאה מבלאי, או בשילוב עם מצבים אחרים כמו דלקת פרקים בברך או בירך ולהיות חלק מדלקת פרקים שכיחה יותר. זה יכול להיגרם גם משילוב של מחלות דלקתיות אחרות (למשל דלקת פרקים, אוסטאופורוזיס).

דלקת היא בעצם כמו שושנת ורדים המוטבעת באצבעך, או קרסול שמתנפח למעלה לאחר שאתה נקע אותו במדרגות. כאבי קרסול יכולים להיגרם על ידי דלקת ברקמות הקיימות באזור זה, כולל רצועות, גידים ומפרקים של הקרסול, כמו גם מפרקים בברך ובירך.

אם יש לך נפיחות כואבת מקומית בקרסול הגוברת במאמץ, הדבר אמור לעורר חשד למחלה דלקתית כרונית. נפיחות בקרסול או ברגל יכולה להיות תוצאה של דלקת עקב פציעה חריפה או כרונית. הסיבה עשויה להיות נקע בקרסול הגורם לדלקת, להצטלקות או לסינוביטיס תגובתי.

למרות שדלקת מפרקים אינה משפיעה על הקרסול בתדירות גבוהה יותר כמו מפרקים אחרים, היא עלולה לגבות מחיר משמעותי מניידות ואיכות החיים. הנזק המתקבל במפרק יכול להיות קבוע, במיוחד אצל אנשים עם מצבים כרוניים כמו דלקת פרקים, דלקת מפרקים ניוונית וטרשת נפוצה.

נקעים ומתחים בקרסול נגרמים מפגיעה טראומטית אחת, אך יכולים להתרחש גם אם קיימת פגיעה בקרסול, כמו עצם שבורה או שבר. ייתכן שחלק מהמטופלים התנהגו בצורה כזו שהם סבלו מנקע בקרסול מלכתחילה.

אם אתה ממשיך להתאמן, הדלקת יכולה לרדת והפציעה יכולה להחלים, אך אם דלקת גידים ב peroneal היא פגיעה בלחץ רב מדי, לא ניתן לרפא אותה לחלוטין. אם כאבי הקרסול שלך הם תוצאה של דלקת פרקים, הרופא שלך לא ימליץ על ניתוח לדלקת מפרקים בקרסול מכיוון שהכאב גורם ללקויות וטיפול שאינו כירורגי אינו מקל על הכאב. הכאב יכול להיגרם מפציעה כמו נקע או ממצב כמו דלקת פרקים.

פציעות עלולות לפגוע בסחוס ולשנות את תפקוד הקרסול, מה שמוביל להידרדרות הסחוס לאורך זמן. אם שינויים אלה נגרמים מפציעות כמו נקעים, דלקת גידים בברכיים או שברי מאמץ, הם יכולים להתרחש תוך זמן קצר ולגרום לכאב. ישנן דרכים נהדרות שאינן ניתוחיות לאזן מחדש את המפרק ולשמור על כאב ואי נוחות.

דלקת בקרסול
דלקת בקרסול צילום pixbay